"A ja patrzę w bursztynowe oko czubatki. Sprawdzam, że łozówka ma faktycznie wyjątkowo miękkie pióra, a sosnówka pachnie żywicą. Nigdzie nie będę bliżej ptaków." (Dwanaście srok za ogon S. Łubieński)

Przystań na chwilę, zamknij oczy, a bursztynooka czubatka i pachnąca żywicą sosnówka znajdą się tuż obok. Wszystko za sprawą naszego Prelegenta. Bowiem to dzięki niemu, nie tylko poczujesz bliskość z ptakami, ale i zajrzysz do bogatego świata ptasich dźwięków i barw. Posmakujesz także głębokich refleksji o sztuce, poezji oraz literaturze.

Początek jego wielkiej ornitologicznej przygody należałoby upatrywać w dziecięcej wnikliwości oraz chęci eksploracji tego, co kryje się tuż za rogiem. Zaopatrzony w radziecką lornetkę, z ogromnym zaangażowaniem oddawał się obserwacji ptaków. Swoją wiedzę pogłębiał dzięki artykułom prasowym i wyjazdom na Węgry, do Skandynawii czy też w deltę Dunaju. A że z pasji nigdy się nie wyrasta, do dnia dzisiejszego ucieka na łono Przyrody, by chłonąć ją wszystkimi zmysłami. Co ważne, Przyrody tej nie traktuje jako eskapistycznej dziupli, w której można schronić się przed szarością dnia codziennego. Jest ona miejscem, w którym Człowiek nigdy nie będzie skazany na samotność, miejscem, umożliwiającym lepsze poznanie świata. Ptakami zachwyca się zawsze i wszędzie, nie tylko w przyrodniczo urokliwej scenerii. Często wystarczy kępa zarośli w parku, obraz, wiersz, a czasami choćby spojrzenie w niebo.

Jego ornitologiczna pasja zaowocowała książką Dwanaście srok za ogon, w której to kuropatwy, sójka oraz dropie Chełmońskiego spotykają się z bocianem Cygańskiego czy też bieszczadzkimi puszczykami uralskimi. To opowieść przepełniona miłością, miłością do ptaków. Publikacja ta została uhonorowana Nagrodą Warszawskiej Premiery Literackiej, jako książka kwietnia 2016. Otrzymała także nominację do paszportu "Polityki" za rok 2016, do Nagrody Literackiej "Nike" 2017 (finał nagrody i nagroda czytelników "Gazety Wyborczej") oraz do Nagrody Literackiej Gdynia 2017.

Zdobytą wiedzą i doświadczeniem dzieli się za pośrednictwem bloga "Dzika Ochota", gdzie przybliża bogactwo ptasiego królestwa. Publikuje na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Organizuje spacery dla miłośników ptaków, między innymi do swego ukochanego Parku Szczęśliwieckiego.

Jednak nie tylko temat ptaków przewija się przez jego pióro. Nasz Prelegent jest autorem książki Pirat stepowy (o życiu i walce Nestora Machno). Jego teksty publikowano w "Lampie", "Nowych Książkach" oraz "Rzeczpospolitej". Jest współautorem cyklu filmów "Warszawski Tygiel Kulturalny" (o życiu imigrantów w Warszawie). Filmy te otrzymały nagrodę S3KTOR 2011, za najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową w kategorii "Projekty interdyscyplinarne".

Serdecznie zapraszamy na spotkanie ze Stanisławem Łubieńskim, "patriotą polskiej Przyrody". Jeśli cierpisz na Birding Compulsive Disorder, przyjdź koniecznie. A jeśli ta przypadłość jest Ci obca, to z pewnością Cię nią zarazimy! :)