„O pióro! Tyś mi żaglem anielskiego skrzydła
I czarodziejską zdrojów Mojżeszowych laską…” (Pióro C.K. Norwid)

Ten, kto dzierży pióro ma moc! Moc oddziaływania na ludzi. Wzbudza mozaikę uczuć i emocji, intryguje, wzrusza, pobudza do refleksji. A co jeśli Pióro włada piórem, wirtualnym piórem? Wtedy to powstaje blog. Blog, na którym królują ptaki!

Można zaryzykować stwierdzenie, iż nasz Prelegent to Człowiek, który zna wszystkich i którego wszyscy znają. Oczywiście wszyscy, którym ptasi świat nie jest obojętny. Za pośrednictwem swego bloga, z niczym niepohamowaną pasją, przybliża miriady ptasich tajemnic.

Początkowo blogowe historie miały stać się uzupełnieniem popularnego „Ekobloga”. Jednak z czasem, niemalże jak za sprawą Mojżeszowej laski, rozstąpiły się wody, ukazując Czytelnikom ogrom ptasiego królestwa. Zaczęło się niewinne, od opowieści o szczygle, pałaszującym słonecznik rosnący pod oknem. Do szczygła dołączył bocian biały, kruk, płomykówka, zimorodek, żuraw… Nie, one nie dopuściły się konsumpcji tegoż słonecznika tylko stały się bohaterami kolejnych wpisów. Lista gatunków, goszczących na blogu, zdaje się nie mieć końca, a opowieści o zaskakującym ptasim życiu rozpalają wyobraźnię, prowokując do bliższego poznania skrzydlatych stworzeń.

Jak wiadomo, Ptak towarzyszył Człowiekowi od zarania dziejów. Nasz Gość w poszukiwaniu ptasich śladów zagląda niemalże wszędzie, udostępniając innym swoje odkrycia. Ślady te znajduje, między innymi, w herbach miast, herbach szlacheckich czy też w obrazach wielkich mistrzów. Z ogromną przyjemnością cytuje „ptasią literaturę”, przenosząc nas pomiędzy karty poruszających bajek, nostalgicznych wierszy, zaskakujących mitów oraz legend. Ponadto, na bieżąco zamieszcza wszelakiego rodzaju relacje ornitologiczne oraz ciekawostki z blogów poświęconych ptakom. A wszystko to okrasza znakomitymi zdjęciami wybitnych fotografów oraz niesamowitymi rysunkami Justyny Kierat i Michała Skakuja.

Swoją wiedzą dzieli się nie tylko za pośrednictwem bloga, ale również i spotkań organizowanych w ramach Nocy Muzeów czy Zlotów Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej, której to stał się najbardziej pierzastym Ambasadorem. Wielokrotnie, na terenie całego kraju, opowiadał o działaniach podejmowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Słońska "Unitis Viribus". Co więcej, w przygotowaniu jest jego pierwsza książka, będąca obowiązkową pozycją każdego miłośnika ptaków. 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Markiem Pióro, autorem bloga „Plamka mazurka”, który zabierze nas w podróż do ptasiego świata. Jeśli chciałbyś poznać blogowy żywot Marka, to nie może Ciebie zabraknąć!