„Jeżeli jestem sam w lesie, nie może mnie spotkać żadna podłość, nie mogę usłyszeć kłamstwa ani świstu bata.” (Lapidarium R. Kapuściński)

Będąc w lesie, wszelakie troski dnia codziennego bledną, świst bata milknie, ustępując miejsca symfonii leśnych dźwięków. Podążając jej śladem, być może ujrzysz to, co na swej drodze napotkał nasz Prelegent. :)

Można rzec, iż wraz z przyjściem na świat, oddał swe serce Przyrodzie. A gdy tylko zaczął stawiać pierwsze kroki, te poprowadziły go w stronę lasu. Z niczym niepohamowaną pasją nie tylko obserwował ptaki, tropił zwierzęta, ale i uczył się ich zwyczajów. Stało się to jego sposobem na życie, bowiem każdą wolną chwilę spędza w terenie, eksplorując, podpatrując i uwieczniając ten niesamowity Zwierzostan. Jak sam mówi, Królestwo Fauny to świat lepszy, poukładany, to miejsce, gdzie panuje sprawiedliwość, a zwierzęta mają prawo do życia, szczęścia i braku cierpienia.

Z czasem poświęcił się tworzeniu filmów przyrodniczych. Dzięki nim przedstawia dziką Przyrodę tak, jak ją postrzega. W swoich produkcjach pragnie ukazać zwierzęta jako istoty posiadające duszę i wrażliwość, nie mniejszą niż nasza. Wilcze harce, łosie w babrzysku, donośnie ryczący jeleń, słonka zażywająca kąpieli, to tylko niektóre z niezapomnianych scen, jakie udało mu się zarejestrować. Ogromną wagę przywiązuje do tego, by nie szkodzić zwierzętom, dlatego do pracy wykorzystuje niezliczonej ilości fotopułapki oraz kamery, filmujące nieustannie bądź uruchamiane za pośrednictwem czujnika ruchu. Swoją wiedzą najchętniej dzieli się z dziećmi, postrzegając je jako wymagającą, niezwykle wrażliwą i chłonną widownię. Początkowo czynił to za pośrednictwem programów w TVP, felietonów, reportaży, teleturniejów oraz filmów dokumentalnych, w których to przybliżał świat Przyrody. Ostatnio przeniósł się do Internetu, gdzie znany jest jako "Marcin z lasu". Dla najmłodszych serwuje kilkuminutowe „Przyrodyjki”, na starszych czekają cykle "Za kamerą" oraz "Ekoblabla". Można go też śledzić na Facebooku.

Dokonania naszego Prelegenta zostały wielokrotnie doceniane. Za działalność na rzecz ochrony Przyrody Kapituła "Porozumienia Zielone Płuca Polski" wyróżniła go nagrodą "Zielonego Liścia" (1998). Natomiast za cykl filmów "Dzika Polska" może poszczycić się Grand Prix Rady Programowej TV Polonia za najlepszy program wyemitowany w 2007 roku (2008). Cykl ten uhonorowano także nagrodą "Popularyzatora nauki" od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Grand Prix na III Festiwalu Filmów Popularnonaukowych w Sopocie (2009). Ponadto, za "Świat w ziarenku piasku" otrzymał Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Grand Prix X Ogólnopolskiego i VI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologicznych "EKOFILM 2008" w Nowogardzie.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Marcinem Kostrzyńskim, który ukaże nam oblicze prawdziwie dzikiej strony Polski. "Podpatrujcie Przyrodę, znajdziecie przygodę!"