„Stara Matka Natura jest artystą, który pracuje dla samej radości tworzenia, a nie z chęci pokazania się. Dziś lasy świerkowe są symfonią zieleni i szarości tak subtelnej, że trudno powiedzieć, gdzie jeden odcień przechodzi w drugi. Szary pień, zielone konary, szarozielony mech nad białą, pociętą czarnymi cieniami
powierzchnią ziemi. A jednocześnie ta stara czarodziejka nie znosi monotonii. Lubi tu i ówdzie umieścić barwną plamę.” (Błękitny zamek L.M. Montgomery)

Podobnie jak Matka Natura, artystą jest i nasz Prelegent, a jego fotografie to niemalże symfonia. Symfonia nie tylko obrazów jakie tworzy Przyroda i Człowiek, ale także i odcieni pozbawionych monotonii. Świadomość przemijania, sprawia, iż zanurza się w świat Flory i Fauny, by uchwycić efemeryczne chwile. Każdą porę roku wita z ogromną radością, uwieczniając pojawiające się zmiany jako istotny element życia. Zmiany te najchętniej obserwuje w swojej małej Ojczyźnie, na Pojezierzu Drawskim. To ono jest dla niego niekończącym się źródłem inspiracji, idealną modelką, odkrywającą przed nim swe najskrytsze tajemnice.

Zaczęło się niewinnie, od fotografowania pejzażu. Z czasem jego pasja poprowadziła go w stronę sztafażu. Dzięki temu jego fotografie przerodziły się w opowieści fascynujących historii, których to początek i koniec widz może upatrywać we własnym życiu. Dopełnienie tego stanowi minimalistyczna sceneria oraz doskonała forma motywów, tworząc specyficzny klimat, przenikający duszę na wskroś. Poszukiwanie swojej tożsamości twórczej sprawiło, iż realizuje wizje o szerokim spektrum, obejmującym fotografię przyrodniczą, krajobrazową, konceptualną oraz akt. Jego zbiór fotografii konceptualnej to nic innego jak głęboka refleksja nad powiązaniem Człowieka z Naturą, Człowieka będącego niejako barwną plamą tych rozważań.

Nasz Gość posiada tytuły artystyczne AFIAP Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej, PPSA Photographic Society of America oraz artysty fotografika Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Jest także laureatem ponad stu międzynarodowych konkursów fotograficznych w kilkunastu krajach na całym świecie. Może poszczycić się Nagrodą Grand Prix oraz pięcioma złotymi medalami zdobytymi w jednym z największych konkursów fotograficznych na świecie „21.TRIERENBERG SUPER CIRCUIT” (2012). Jednym z ostatnich osiągnięć Artysty są cztery złote i dwa srebrne medale w prestiżowym konkursie „PX3 PRIX DE LA PHOTOGRAPHIE PARIS 2015”. Co więcej, jego dzieła wielokrotnie publikowano w albumach, czasopismach, kalendarzach oraz katalogach krajowych i zagranicznych.

Z ogromną przyjemnością zapraszamy na spotkanie z Leszkiem Paradowskim, członkiem Okręgu Wielkopolskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Zawitaj do nas i pozwól otulić się ramionami fotokonceptualizmu!

Strona autorska: www.paradowski.net.pl