„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego czego nie zrobiłeś, niż tego co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śni. Odkrywaj.” (Mark Twain)

I opuścił przystań nasz Prelegent, pożeglował tam, gdzie śni się na jawie. Gdzie każdy dzień ma wielką moc, gdzie żyje się chwilą, przenikającą na wskroś wszystkie zmysły. Popłynął, by oddać się swej fotograficzno-nurkowej pasji.

Już będąc dzieckiem, pozwolił, by życiodajna Przyroda skradła mu serce. To właśnie z Nią kroczył przez życie, dokładając wszelkich starań, by było zgodne z Jej prawami. Z czasem rzucił się w wir podróżowania i nurkowania, uwieczniając piękno podwodnego świata. Jednak nie tylko rozległe głębiny stały się tematem kadrów. Bezgranicznie urzekły go także dzikie zwierzęta, krajobrazy oraz abstrakcyjne formy, wypatrzone na torfowiskach, bagnach, mokradłach i rozlewiskach.

Poprzez swe fotografie pragnie zwrócić uwagę na zjawiskowość Natury, na potrzebę Jej ochrony. Sam aktywnie uczestniczy w ochronie Przyrody, szczególnie w ochronie ptaków oraz ekosystemów wodnych. Swym doświadczeniem dzieli się również z najmłodszymi, prowadząc prelekcje przyrodnicze, połączone z pokazem swych fotografii.

Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursach fotograficznych. Jego prace gościły na licznych wystawach, były publikowane w czasopismach, kalendarzach, materiałach promocyjnych oraz emitowane na wielkoformatowych telebimach.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Nawrockim, który przybliży fotograficzne efekty swej ostatniej antarktycznej wyprawy. Zawitaj do nas koniecznie  i poczuj na sobie powiew mroźnego polarnego powietrza!

„Jeżeli nie wiesz dokąd chcesz iść, nie ma znaczenia, którą drogą pójdziesz.” (Alicja w Krainie Czarów L. Carroll)

W przeciwieństwie do Alicji z Krainy Czarów, nasza Prelegentka doskonale zna cel swej wędrówki i drogę, którą pragnie podążać. Droga ta zawsze prowadzi w kierunku obcowania z Przyrodą. Poszukiwanie kuszących terenów, eksplorowanie zakamarków Natury, uwiecznianie efemerycznych chwil zaowocowało wyjątkowymi obrazami, stając się niejako sposobem na życie.

To Rodzice zaszczepili w niej bakcyla fotografii i miłość do Przyrody. Z czasem do tego duetu dołączyły podróże, zarówno bliskie jak i dalekie. Norwegia, Islandia, Puszcza Białowieska, Biebrza to zaledwie kropla w oceanie zakątków, z którymi miała szczęście się związać. Jak sama mówi, fotografowanie wyzwala w niej olbrzymie emocje, co niewątpliwie wpływa na zacieśnianie bliskich więzi z odwiedzanymi przez nią miejscami. Królestwo Przyrody jest dla niej tak zjawiskowe i różnorodne, iż niezaprzeczalnie zasługuje na uwagę. W kadrach przez nią popełnianych, znajdziemy nie tylko pejzaże, gatunki dzikich roślin i zwierząt, ale i abstrakcyjne formy. Choć ptaki nie są jej ulubionym tematem zdjęciowym, to ptasi świat nie jest jej obcy. Uwieczniając ulotne chwile stara się jak najlepiej oddać ich charakter oraz piękno. Swym postrzeganiem świata dzieli się także za pomocą gumy dwuchromianowej oraz grafiki warsztatowej.

Nasza Prelegentka jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od roku 1997 zasila szeregi Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 2010-2013 pełniła funkcję Wiceprezesa Okręgu Mazowieckiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Natomiast lata 2013-2016 upłynęły jej na stanowisku Prezesa tegoż Związku.

Mamy ogromny zaszczyt zaprosić na spotkanie z Katarzyną Gubrynowicz, członkinią Okręgu Mazowieckiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Kasia podzieli się z nami wrażeniami ze swej samotnej podróży na Islandię. Mamy nadzieję, że islandzki klimat na wskroś przeniknie Wasze dusze.

„Pasja, pasja, trzeba mieć pasję!...przetrwa ten, kto stworzył swój świat.” (Kapuściński non-fiction A. Domosławski)

Czym byłby człowiek bez pasji? Czym byłoby jego życie? To właśnie pasja dodaje energii, sprawia, iż szarość dnia codziennego przyjmuje miriady barw, kształtów, dźwięków. Dla jednych brzmi niczym symfonia zieleni, drudzy upatrują jej w  bursztynowym oku czubatki, a u naszego Prelegenta przyobleka się w żurawi klangor.

Niewątpliwie, żurawie to jego pasja i miłość, dla której już od ponad dwudziestu lat, porzuca zaciszne domowe pielesze, przemierza kilometry włoszakowickich ostępów, by fotografować i dokumentować ich zwyczaje. Rok 2017 nie tylko dla niego stał się przełomowy. A to za sprawą zainstalowanej kamery, dzięki której internauci z całego świata mogli zajrzeć do żurawiego gniazda. Niezaprzeczalnie, życie najbardziej skrytego i tajemniczego gatunku ptaka dostarczyło bogatego materiału do badań naukowych, stając się jednocześnie przepustką do niezapomnianych emocji i wrażeń.

Nasz Prelegent to fotograf i edukator przyrodniczy. Poprzez swe społeczne działania i współpracę z wieloma instytucjami i organizacjami ekologicznymi uchyla podwoje niesamowitego królestwa Natury. Jest autorem licznych wystaw, zarówno w kraju jak i za granicą. Co więcej, jest współtwórcą i producentem filmu dokumentalnego „50 cm życia”, opisującego historię nawodnienia bagna oraz pierwszego streamingu z gniazda żurawia w Nadleśnictwie Włoszakowice.


Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Piotrem Dziełakowskim, który przybliży swą żurawią pasję. Mamy nadzieję, iż Grus grus zawładnie Waszymi sercami!